Home >> Schools >> High school rowing

High school rowing

The St. Louis Rowing Club recently competed in the 34th annual Chicago Sprints Regatta, one of the largest competitive regattas in the region. The club, which trains at Creve Coeur Lake, performed well in the competition.

The Women’s Junior 8 – with members Paige Hibbard (Ladue), Sarah Suddarth (Cor Jesu), Lauren Vanek (Westminster), Lindsey Hibbard (Ladue), Sarah Burnham (Parkway West), Ginette Rhodes (Ladue), Hilary Hightower (Westminster), Charlotte Taylor (Ladue) and Elizabeth Natho (Incarnate Word) – took gold.

The Women’s Novice 4 – with members Samantha Klein (St. Joseph’s), Charlotte Taylor (Ladue), Lily Brown (Clayton), Maddie Hartenstein (Nerinx) and Olivia Molloy (St. Joseph’s) – took gold.

The Women’s Juniors 4 – with members Paige Hibbard (Ladue), Sarah Suddarth (Cor Jesu), Lauren Vanek (Westminster), Lindsey Hibbard (Ladue) and Abby Lane (Incarnate Word) –  took silver.

The Women’s Novice 8 – with members Samantha Klein (St. Joseph’s), Olivia Molloy (St. Joseph’s), Charlotte Taylor (Ladue), Maddie Hartenstein (Nerinx), Lily Brown (Clayton),  Josie Volk (Emily Bryan Middle), Elise Yang (Clayton), Julia Concannon (Ladue) and Marigrace Seaton (Visitation) – took silver.

The Women’s Novice 4 – with members Jacqueline Zeng (Ladue), Elizabeth Hendrickson (Cor Jesu), Josie Volk (Emily Bryan Middle), Kate Hammersmith (MICDS) and Marigrace Seaton (Visitation) – took silver.

The Men’s Open Eight – with members John Duncan (Ladue), Jack Levy (Ladue), Brandon Fenton (Parkway Central), Alex Mesnier (Parkway Central), Frederick William Ahlemeier III (Ladue), Trey Francis (Princeton), Charlie Lebens (Whitfield), Jimmy Francis (Ladue) and Andrew Grant (Parkway Central) – took gold.

The Men’s Junior Eight  – with members Will Newton (Parkway West), Adam Suddarth (SLUH), Will Lerwick (Clayton), Noah Freeman (Marquette), Hunter Wallace (Ladue), Shawe Watkins (Ladue), Jacob Schechter (Burroughs), John Jaeger (Ladue) and Andrew Grant (Parkway Central) – took gold.

The Men’s Lightweight Eight with members Noah Freeman (Marquette), Andrew Powell (Parkway Central), Jack Levy (Ladue), Andrew Smith (De Smet), Hunter Wallace (Ladue), Harry Critchfield-Jain (MICDS), Will Newton (Parkway West), John Duncan (Ladue) and Wally Klein (Immacolata) – took gold.

The Men’s Open Four with members Jimmy Francis (Ladue), Tom Kendrick (Trinity College), Charlie Lebens (Whitfield), Trey Francis (Princeton) and Andrew Grant (Parkway Central) – took gold.

The Men’s Junior Four  – with members are Shawe Watkins (Ladue), Hunter Wallace (Ladue), Jacob Schechter (Burroughs), John Jaeger (Ladue) and Andrew Grant (Parkway Central) – took gold.

The Men’s Open Pair – with members are Charlie Lebens (Whitfield) and Trey Francis (Princeton) – took gold.

The Men’s Junior Double – with members Will Lerwick (Clayton) and Shawe Watkins (Ladue) – took gold.

The Men’s Lightweight Four – with members  Adam Suddarth (SLUH), Noah Freeman (Marquette), Will Newton (Parkway West), Andrew Powell (Parkway Central) and Andrew Grant (Parkway Central) – took silver.

The Men’s Novice Eight – with members Evan Sutter (Ladue Middle), Thomas Francis (Ladue Middle), Alex Robiolo (John Burroughs), Zach AbuAwad (Ladue), Neel Vallurupalli (Clayton), Colby Powell (Parkway Central), Cooper Kennelly (Clayton), Peter Murphy (Ladue) and Luke Page (Ladue Middle) – took silver.

The Men’s Novice Four – with members Colby Powell (Parkway Central), Neel Vallurupalli (Clayton), Peter Murphy (Ladue), Cooper Kennelly (Clayton) and Wally Klein (Immacolata) – took silver.

Print Friendly, PDF & Email
Share this:

Comments

comments

X