Home >> Sports >> Soccer >> High school girls soccer all-conference teams

High school girls soccer all-conference teams

Here are the high school girls all-conference soccer teams that were submitted.

 Suburban West 2014 all-conference girls team:

First team

F Abby Pulliam, jr., Eureka; F Sarah Sodoma, fr., Parkway South; F Sydney Vaughn, sr., Marquette; M Jessica Haller, so., Eureka; M Alex Harms, so., Fox; M Lauren Lottmann, jr., Marquette; M Victoria MacIntosh, fr., Parkway South; M Maggie Pike, sr., Oakville; M Taylor Schneider, jr., Lafayette; M Alison Wade, sr., Mehlville; D Amanda Degunia, so., Lindbergh; D Jessica Dunlap, jr., Marquette; D Mackenzie Giegling, sr., Lindbergh; D Mackenzie Giorgi, jr., Mehlville; D Kayla Hezel, sr., Mehlville; D Erin McGhee, fr., Lindbergh; D Madison Meador, so., Marquette; D Mel Paridy, sr., Lindbergh; D Brittney Robinson, jr., Eureka; D Jessica Smelcer, jr., Eureka; D Jordyn Wipke, jr., Lafayette; D Abby Zeltmann, jr., Oakville; G Tina Haberberger, sr., Oakville; G Juli Rossi, sr., Lindbergh.

Second team

F Ashlin Husman, fr., Lindbergh; F Dory Kennon, sr., Oakville; F Olivia Miller, fr., Mehlville; F Carolyn Ries, jr., Lindbergh; M/F Emily Fox, sr., Mehlville; M Marie Auton, so., Parkway South; M Linsey Klein, sr., Lindbergh; M Natalie Quizenberry, sr., Lafayette; M Anna Saunders, jr., Lafayette; D Jordan Bulanda, sr., Marquette; D Ella Burrows, sr., Eureka; D Kristen Cowan, sr., Marquette; D Alec Lage, sr., Marquette; D Madison Laudeman, so., Lafayette; D Libby Nisbet, jr., Parkway South; D Alyssa Norberg, jr., Oakville; D Nicole Pytlinski, sr., Eureka; G Alisa Coralic, jr., Mehlville.

Honorable mention

F Bree Sharp, jr., Northwest; F/M Sarah Jacober, so., Marquette; M Maddie Hoff, so., Parkway South; M Ana Noll, sr., Lindbergh; M Maddie Stockell, jr., Eureka; M Katie Thurmond, sr., Lindbergh; D Anna Bader, sr., Lafayette; D Hallie Collier, so., Parkway South; D Jordyn White, so., Northwest; G Jalin Stelzer, fr., Marquette.

Suburban South 2014 all-conference girls team:

Offensive player of the year: F Maddie Pokorny, jr., Webster Groves

Defensive player of the year: D Stephanie Hulett, sr., Summit

Coaches of the year: Chris Allen, Webster Groves; and John Theobald, Parkway Central.

First team

D Lucy Rau, so., Kirkwood; D Christie Bergesch, sr., Parkway Central; D Layla Kousari, jr., Parkway North; D Maddie Rose, so., Parkway West; D Peyton Beck, jr., Webster Groves; D Stephanie Hulett, sr., Summit; D Krista McMahan, so., Summit;

M Emmy Niece, jr., Kirkwood; M Molly Cagle, sr., Parkway Central; M Kailyn Graham, jr., Parkway North; M Alysa Manwill, sr., Parkway West; M Alexa Riley, jr., Parkway West; M Cami Unger, jr., Webster Groves; M Megan Morris, jr., Summit; M CJ Fitter, sr., Seckman; F Natalie Kesselring, so., Parkway Central; F Maddie Pokorny, jr., Webster Groves; F Pam Silies, so., Seckman; G Lauren Greenstein, so., Parkway Central; G Charlotte Kennedy, jr., Webster Groves; G Hannah Spraul, sr., Seckman.

Second team

D Alli Diekmann, jr., Seckman; D Carly O’Donnell, fr., Seckman; D Marissa Turkin, jr., Parkway Central; D Emily Evans, jr., Parkway North; D Megan Loaney, so., Parkway West; D Ava Burke, fr., Webster Groves; F Noogie Griggs, fr., Kirkwood; F Mackenzie Litzsinger, fr., Summit; F Lindsey Anstine, so., Parkway West; F Allie Thomas, jr., Webster Groves; F Emma Lieb, so., Webster Groves; M Katie Sneed, sr., Seckman; M Kara Steele, fr., Kirkwood; M Sarah Jones, so., Kirkwood; M Claire Dmuchovsky, sr., Summit; M Meghan Chac, jr., Summit; M Jess Brady, sr., Parkway Central; M Caitlin McGruder, so., Parkway Central; M Megan Mudd, so., Parkway North; M Jacqueline Baetz, fr., Webster Groves.

 Metro League 2014 all-conference girls team:

Player of the year: D Caroline Militello, sr., MICDS.

First team

F Kirsten Davis, fr., Westminster; F Tanya Marquardt, sr., Principia; F Klasey Medelberg, jr., MICDS; F Gabby Menendez, sr., Villa Duchesne; M Brooke Cytron, fr., Villa Duchesne; M Kacie Frost, so., Villa Duchesne; M Karsten Klotzer, jr., Lutheran North; D Sarah Botteron, sr., John Burroughs; D Cassie Collins, sr., MICDS; D Maddie Ottsen, sr., Westminster; G Sarah Sabo, sr., Lutheran South.

Second team

F Bella Leeker, so., Villa Duchesne; M Madi Arens, jr., Principia; M Haley Botteron, sr., John Burroughs; M Emily Brown, jr., Lutheran South; M Emelie Frederikson, sr., Principia; M Amber Jones, jr., MICDS; M Sydney Walker, fr., Westminster; D Taylor Baur, so., MICDS; D Natalie Bunton, fr., Westminster; D Grace McMillin, so., Villa Duchesne; D Allison Schmidt, sr., Lutheran North.

Metro Women’s Athletics Association 2014 all-conference team:

First team

F Abby Basler, Ursuline; F Kaley Nieters, St. Joseph’s; F Allie Magaletta, St. Joseph’s; F Hailey VanDerLeest, Nerinx Hall; F Kayleigh Stahlschmidt, Visitation; F Tori Kruse, Incarnate Word; M Kelly McLaughlin, St. Joseph’s; M Kelly Miller, Cor Jesu; M Liz Hopkins, Visitation; M Sarah Price, Visitation; M Abby Frick, Nerinx Hall; M Alex Severino, Ursuline; M Kelsey Murphy, Incarnate Word; M Katie Kienstra, Incarnate Word; D Nina Simon, St. Joseph’s; D Natalie Sims, St. Joseph’s; D Bailey Greubel, Nerinx Hall; D Claire Boyce, Cor Jesu; D Brynne Polivka, Visitation; D Mo Rooney, Incarnate Word; D Meredith Sinak, Ursuline; G Mary Niehaus, Nerinx Hall.

Second team

F Caitie Huesgen, Ursuline; F Mallory Stock, St. Joseph’s; F Peyton Bowe, Nerinx Hall; F Mia Zanaboni, Cor Jesu; F Elle Freesmeier, Incarnate Word; F Riley Hayes, Incarnate Word; M Kassie Flynn, St. Joseph’s; M Carly Wickenheiser, St. Joseph’s; M Hannah Greunsfelder, St. Joseph’s; M Abby O’Keefe, Visitation; M Abby Grimes, Visitation; M Anna Williams, Incarnate Word; M Liz Watson, Nerinx Hall; M Alli Klug, Nerinx Hall; D Claire Wilke, Nerinx Hall; D Shannon Steurer, Nerinx Hall; D Ellie Corriga, Visitation; D Anna Martin, St. Joseph’s; D Hannah Lauer, Ursuline; D Logan Heacock, Incarnate Word; D Gabby Krimmel, Incarnate Word; D Emily Porterfield, Cor Jesu; G Alexis Phillipe, Cor Jesu.

Print Friendly, PDF & Email
Share this:

Comments

comments

X